Як думаєте, що потрібно для того, щоб мотоцикл працював як швейцарський годинник? Правильно йдеться про регулярне обслуговування техніки. Навіть якщо ви вирішили купити новий мотоцикл, вам доведеться перевірити всі вузли та провести базове ТО. І почати варто з ланцюга мотоцикла. Цей компонент постійно піддається серйозним навантаженням, тому потребує підвищеної уваги. Так давайте розберемося, чому шумить ланцюг на мотоциклі і як вирішити подібну проблему.
ЧОМУ ЛАНЦЮГ БАЙКА ВИДАЄ СТОРОННІ ЗВУКИ?
Очевидно, що головна причина появи дивного тріску та скрипу з боку ланцюга двоколісника – відсутність регулярного обслуговування. Досвідчені водії радять перевіряти елемент кожні 200 км, а через 400-500 км проводити його чищення та мащення. Але навіть такий підхід лише уповільнить зношування ланцюга.
Причиною появи шуму можуть стати:
- Відсутність мастила.
- Забруднення ланцюга.
- Зірка, що зносилася.
- Неправильно натягнутий ланцюг.
Як тільки ви почуєте сторонні звуки від ланцюга, слід відразу провести його обслуговування. Справа в тому, що скрип, тріск та постукування – це лише перший дзвіночок. Ігнорування проблеми може призвести навіть до розриву компонента, що загрожує травмами та пошкодженням сусідніх вузлів.
ЯК САМОСТІЙНО УСУНУТИ ШУМ ЛАНЦЮГА МОТОЦИКЛА?
Перше, що потрібно зробити райдеру, – перевірити та відрегулювати натяг ланцюга. Перед початком процедури заздалегідь ознайомтеся з інструкцією до байка та дізнайтеся, наскільки має провисати ланцюг. Зазвичай цей показник коливається від 25 до 50 мм (у позашляхової техніки може бути більше).
Підтягти ланцюг легко, власнику техніки потрібно лише:
- Встановити двоколісник на підніжку чи будь-яким іншим способом вивісити заднє колесо.
- Злегка послабити гайку на задній осі (2-3 оберти максимум).
- Відкрутити контргайки на регуляторі натягу ланцюга.
- Злегка провернути гайки. При цьому слід контролювати натяг ланцюга.
- Закрутити всі компоненти.
Важливо: Зважайте, що при затягуванні гайки на задній осі ланцюг натягнеться ще сильніше.
Також причиною стукоту або тертя ланцюга може стати його надмірний натяг. Тому намагайтеся не перетягувати компонент та контролювати його провисання.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ЛАНЦЮГ МОТОЦИКЛА ШУМИТЬ ЧЕРЕЗ ЗНОС?
Іноді чищення та натяжки ланцюга недостатньо, особливо, якщо компонент сильно зносився. Визначити це можна за пошкодженнями ланок, при появі сильної іржі або нерівномірного провисання. Виявити подібну проблему можна, вивісивши заднє колесо двоколісника, та ввімкнувши першу передачу. Якщо при обертанні компонент «ходить» вгору і вниз, його потрібно замінити.
Для цього потрібно:
- Розмістити байк на підставці, щоб заднє колесо вільно прокручувалося.
- Відкрити доступ до передньої зірочки.
- Віджати стопорне кільце, що утримує передню зірку.
- Включити першу передачу або зупинити заднє колесо.
- Викрутити гайку, яка фіксує передню зірку.
- Розімкнути ланцюг (для цього знайдіть старий замок та видавити піни).
- Накинути новий ланцюг і визначити відповідну довжину (надлишки потрібно відрізати).
- Встановити та заклепати замок.
- Відрегулювати натяг ланцюга.
- Затягнути передню зірку.
Якщо є підозри, що передня і задня зірка зносилася, її краще також замінити.
ЧИЩЕННЯ ТА ЗМАЩЕННЯ КОМПОНЕНТА
Нерідко ланцюг мотоцикла шумить через корозію або відсутність мастила. У цьому випадку необхідно виконати стандартне обслуговування компонента. Воно включає в себе чищення та мащення.
Почати слід з усунення бруду та іржі. Для цього рекомендується використовувати спеціальний «миючий» склад або звичайний гас. Категорично не рекомендується застосовувати агресивну хімію або бензин, адже такі засоби можуть зашкодити ущільнювачам. Чищення ланцюга бажано виконувати м'якою щіткою або щільною ганчіркою.
Щоб на мотоциклі не шумів ланцюг, необхідно її обробити спеціальним графітовим складом або аерозолем. Щоб змастити елемент, слід вивісити заднє колесо і повільно обертати ланцюг, наносячи на нього засіб. Після цього компонент потрібно почистити, щоб видалити надлишки мастила.
Зверніть увагу: При чищенні ланцюга не слід використовувати металеві щітки, оскільки вони можуть пошкодити ущільнювачі.